18 marca 2020

FAQ

FAQ – czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań dotyczących sprowadzenia samochodu do Polski i transportu na lawetach i lohrach

Sprowadzenie samochodów z zagranicy wciąż nie traci na popularności. Co prawda, coraz rzadziej do kraju sprowadzane są wysłużone krążowniki niemieckich szos, natomiast większym zainteresowaniem cieszy się import używanych samochodów wyższej klasy – te kuszą atrakcyjną ceną, coraz większą gwarancją zweryfikowanej historii pojazdu oraz korzystnym stosunkiem jakości do ceny.

Myśląc o sprowadzeniu samochodu osobowego do Polski, często boimy się formalności i kosztów, które mogą nas czekać. Klienci zainteresowani przewozem samochodów marek premium, coraz bardziej zainteresowani są uzyskaniem gwarancji bezpiecznego i ubezpieczonego transportu.

Wychodząc naprzeciwko Państwa pytaniom i wątpliwościom przygotowaliśmy lawetowy FAQ, czyli zbiór najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących transportu samochodu do
Polski.

Spis treści:

1. Co muszę wiedzieć chcąc sprowadzić samochód z zagranicy?

2. Jakie informacje muszę podać by otrzymać wycenę swojego transportu?                                                          

2.1 Transport grupowy – w doładunku

3. Skąd mam pewność, że moje auto dojedzie bezpiecznie?

4. Jak transportowany będzie mój samochód?

5. Ile kosztuje transport samochodu lawetą?                                                                                                       

5.1 Przykładowe stawki za kilometr

6. Jak przepisy regulują pracę kierowcy lawety?

7. Czy istnieje możliwość odbioru mojego samochodu z parkingu policyjnego zagranicą?

8. Czy mogę prosić o zdjęcia mojego samochodu na lawecie?

9. Zepsuł mi się samochód zagranicą i potrzebuję szybko wrócić do domu.

10. Czy transportujecie auta na wyspy? 

11. Jak wygląda transport i sprowadzenie samochodu uszkodzonego lub powypadkowego?

 

 

 

1. Co muszę wiedzieć chcąc sprowadzić samochód z zagranicy?

Najtrudniejszym elementem zakupu samochodu na zagranicznym rynku wtórnym jest znalezienie odpowiedniego egzemplarza. Nie jest nowością, że kręcone liczniki i ukrywane defekty występują licznie również zagranicą.

Intuicyjne serwisy ogłoszeniowe pozwalają jednak na samodzielne wyszukanie samochodu w komisach zagranicznych oraz zweryfikowanie jego stanu na podstawie raportu historii pojazdu.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są osobiste oględziny samochodu u sprzedawcy. Nasi kierowcy na prośbę klienta mogą wykonać dokumentację fotograficzną pojazdu, przeprowadzić jazdę próbną (po wcześniejszym uzgodnieniu klienta ze sprzedawcą) oraz sprawdzić podstawową zgodność wyposażenia z ofertą

Należy jednak pamiętać, że nasi kierowcy nie są mechanikami, wykonane przez nich oględziny mają charakter uprzejmościowy i nie stanowią podstawy do roszczeń lub reklamacji.

Klient, który w wyniku przekazanych przez naszego kierowcę informacji o samochodzie, postanowi zrezygnować z transportu, zobowiązany jest do poniesienia kosztów zorganizowania przewozu, jednak zazwyczaj obejmują one koszty pracy kierowcy i podstawienia lawety, co stanowi niewielką część całości.

By uniknąć niespodzianek warto przedstawić spedytorowi nasze plany i wątpliwości, które pozwolą na przygotowanie najlepszego rozwiązania. Podstawowa usługa obejmuje załadunek i rozładunek lawety oraz ubezpieczony transport towaru.

 

2.  Jakie informacje muszę podać by otrzymać wycenę swojego transportu?

Podstawową informacją, którą należy przekazać spedytorowi jest dokładny opis samochodu, który chcemy przetransportować. Na podstawie marki i modelu spedytor będzie w stanie  określić wagę i wymiary auta. 

                     

Waga w transporcie dedykowanym

Najszybszym środkiem transportu jest laweta o DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita)          do 3.5 t. Oznacza to, że transportowany samochód w praktyce nie powinien przekraczać wagi 1600 kg. Taką laweta wykonuje się przewozy w pełni dedykowane oraz ekspresowe, gdyż kierowca prowadzący lawetę o DCM do 3.5 tony nie podlega kontroli pracy przez tachograf. Dodatkowym rozwiązaniem jest transport samochodu na naczepie. W takim wypadku maksymalna waga transportowanego samochodu nie powinna przekraczać 2500 kg.

Transport grupowy – w doładunku

Tańszym rozwiązaniem wydaje się przewóz samochodu osobowego na lawecie – lorze, na którą można załadować kilka aut. Takie rozwiązanie jest tańsze, jednak trwa dłużej. Praca kierowcy regulowana jest przez tachograf, a czas dostawy uzależniony jest również od realizacji usługi dla innych klientów: na jednej lorze jednocześnie przewożonych może być
nawet  6 – 9 samochodów.
 

Jeżeli nie zależy nam na czasie, sprowadzenie auta na lorze wydaje się najkorzystniejszym
rozwiązaniem.

O większości kosztów decyduje trasa, na której wykonywany będzie przewóz samochodu osobowego. Powinniśmy podać spedytorowi dokładny adres miejsca załadunku oraz dostawy. Powiedzmy także o terminie lub przedziale czasowym, w którym chcemy przewieźć samochód.

Eurotrans wykonuje usługi transportu samochodów osobowych w całej Europie. Optymalizujemy koszty naszych usług poprzez utrzymywanie bazy samochodów transportowych w wielu krajach Unii Europejskiej.

Konieczne informacje:

1. Marka, model pojazdu, rok produkcji (w celu obliczenia przestrzeni ładunkowej)

2.Trasa: dokładny adres miejsca załadunku i rozładunku

3. Termin lub przedział czasowy

Na tym etapie powinniśmy przedstawi spedytorowi wszystkie nasze dodatkowe oczekiwania względem transportu. 

3.  Skąd mam pewność, że moje auto dojedzie bezpiecznie?

Każdy transport objęty jest ubezpieczeniem OCP. Ten rodzaj polisy stanowi zabezpieczenie towaru transportowanego w oparciu o umowę przewozową. OCP możemy porównać do standardowego OC, które odnosi się do przedsiębiorstw przewozowych. 

Nasza spedycja współpracuje wyłącznie z przewoźnikami dysponującymi polisami OCP na kwotę minimum  250 tyś. € Na prośbę klienta istnieje możliwość udostępnienia szczegółowych informacji o ubezpieczeniu. 

Dodatkowym zabezpieczeniem dla klienta jest polisa ubezpieczeniowa zapewniana ze strony spedycji Eurotrans (250 tyś. €). Na życzenie klienta istnieje możliwość objęcia transportu
dodatkowymi zabezpieczeniami finansowymi.

Podstawowa polisa ubezpiecza przewoźnika i klienta od ewentualnych szkód i strat powstałych w wyniku niedopełnienia warunków umowy, kradzieży lub uszkodzenia transportowanego towaru. 

Dodatkowe zobowiązania ciążące na przewoźniku reguluje prawo transportowe oraz warunki umowy i stanowią one gwarancję bezpiecznego transportu oraz zabezpieczenie interesów klienta na wypadek nieprzewidzianych komplikacji.

Nasza firma gwarantuje pełną organizacje transportu oraz stały kontakt z kierowcą. Na specjalne życzenie klienta istnieje możliwość bieżącej dokumentacji fotograficznej transportowanego ładunku oraz dostępu do geolokalizacji lawety.

 

4.  Jak transportowany będzie mój samochód?

Wszystko zależy od środka transportu na jakim podróżować będzie nasze auto. Zazwyczaj załadunek odbywa się poprzez wjechanie pojazdem na platformę transportową (laweta, lora, naczepa) lub umieszczenie na niej ładunku przy pomocy wyciągarki. Pojazd znajdujący się na lawecie powinien znajdować się na biegu oraz mieć zaciągnięty hamulec ręczny.
Jednocześnie pojazd zabezpieczany jest na platformie przy użyciu pasów mocujących montowanych wokół kół

Transport samochodów na lawecie jest w pełni bezpieczny i jest stosowany również do przewozu aut fabrycznie nowych z miejsca produkcji do salonów sprzedaży.

Na specjalne życzenie klienta transportowany samochód może zostać zabezpieczony folią, która chroni karoserię przed działaniem warunkami atmosferycznymi podczas transportu. 

5.  Ile kosztuje transport samochodu lawetą?

Na cenę transportu składa się wiele czynników, jak te wymienione w punkcie drugim.

Decydujące są wymiary i waga transportowanego samochodu oraz trasa na jakiej chcemy go przewieźć. Sprowadzając samochód spoza Unii Europejskiej (bardzo popularnym kierunkiem jest Szwajcaria) musimy być gotowi na poniesienie dodatkowych kosztów.

Wiedza i doświadczenie naszych spedytorów pozwala nam zaproponować zoptymalizowane
rozwiązania transportowe opierające się na rozbudowanej sieci samochodów ciężarowych i lawet w całej Europie.
Najtańszym rozwiązaniem jest przewóz auta w tzw. doładunku, co oznacza, że na lawecie transportowane będą także inne pojazdy. Przewóz auta do Polski w doładunku, szczególnie z tak popularnych kierunków jak Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Francja czy Wielka Brytania może okazać się rozwiązaniem niezwykle korzystnym, jednak wymagającym elastyczności terminów

W takim wypadku spedytor chcący zrealizować zlecenie transportu samochodu z Frankfurtu do Warszawy, będzie poszukiwał środka transportu, który z własnym ładunkiem wykonywał będzie kurs na zbliżonej trasie. 

Dynamika rynku transportowego sprawia, że stawki wahają się według powszechnych praw popytu i podaży.

Przykładowe stawki na kilometr obliczone na podstawie okresu zimowego 2019/2020

Sprowadzenie auta z Francji  ok. 0,40 € / km = 1,76zł /km

Sprowadzenie auta z Belgii lub Holandii ok. 0,35 € /km = 1,54 zł /km

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii ok. 0,45 € / km = 1,98 zł / km
 
Sprowadzenie samochodu z Niemiec ok. 0,35€ / km = 1,54 zł /km

Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii ok. 0,45 € / km = 1,98 zł / km

Podane stawki mają jedynie charakter orientacyjny i zostały obliczone na podstawie uśrednionych cen netto w podanym okresie czasu.

 

6.  Jak przepisy regulują pracę kierowcy lawety?

Podstawowym dokumentem regulującym międzynarodowy transport towarów jest konwencja CMR wraz z nowelizacjami.

Warunki realizacji zlecenia transportowego określa umowa pomiędzy stronami. Czas pracy kierowcy prowadzącego pojazd typu Lohra, którego DMC przekracza 3.5 tony, regulowany jest przez tachograf i zależy od planu jazdy przyjętego przez kierowcę. Nie wchodząc w zawiłości, należy założyć, że Lohra z naszym samochodem będzie znajdowała się ruchu ok. 9h dziennie. Prawo, poza prawem pracy, nie reguluje czasu pracy kierowcy samochodu, którego DCM nie
przekracza 3.5 t.

7.  Czy istnieje możliwość odbioru samochodu z parkingu policyjnego za granicą?

Tak, zdarzało się nam sprowadzać samochody z parkingów policyjnych i innych nietypowych miejsc. W takich przypadkach konieczne jest uzyskanie potwierdzenia możliwości załadowania samochodu na lawetę w miejscu, gdzie jest on przetrzymywany. Konieczne może być także okazanie dokumentów poświadczających uregulowanie należności z tytułu mandatu czy grzywny. Każdy nietypowy transport wymaga indywidualnego podejścia.

8.  Czy mogę poprosić o zdjęcia mojego samochodu na lawecie?

Tak. Zazwyczaj kierowca wykonuje zdjęcia transportowanego samochodu po jego załadunku i rozładunku. Na prośbę klienta mogą zostać wykonane dodatkowe fotografie.

9. Zepsuł mi się samochód zagranicą i potrzebuję szybko wrócić do domu. Pomożecie?

W takim przypadku spedytor będzie potrzebował informacje o stopniu uszkodzenia pojazdu. Samochody po wypadkach mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia i większej przestrzeni ładunkowej. 

W przypadku, gdy silnik nie odpala, załadunek odbywa się przy pomocy wyciągarki o mocy dostosowanej do wagi ładunku. Samochód musi być jednak zdolny do toczenia się. Chcąc przetransportować samochód, który dłuższy czas nie był użytkowany musimy mieć pewność, że nie doszło do zablokowania kół (np. przez zapieczenie się hamulców)

W przypadku zablokowanych kół załadunek pojazdu jest możliwy przy pomocy rolek serwisowych. Ta metoda bywa jednak uciążliwa i wymaga więcej czasu.

Nasi kierowcy nie są mechanikami, jednak z racji wykonywanego zawodu znają się na samochodach i potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji, zazwyczaj odbywa się to jednak na zasadzie grzecznościowej i na odpowiedzialność klienta. 

W sytuacjach szczególnych, możliwa jest podróż klienta w kabinie kierowcy.

10. Czy transportujecie auta na wyspy? Mam na myśli nie tylko Wielką Brytanię, ale także Cypr, Majorkę, Sycylię…

  Tak, oczywiście. Nasz usługi świadczymy wszędzie tam, gdzie możliwy jest dojazd samochodem – lawetą. Do ceny przewozu samochodu na wyspę doliczany jest koszt promu, w obie strony, dla lawety i kierowcy. 

    Posiadamy duże doświadczenie w transporcie z lub na Wyspy Normandzkie, Sycylię, Majorkę. Regularnie wykonujemy usługę transportu samochodów osobowych z Malty do Polski. Nasi spedytorzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

11.  Jak wygląda transport i sprowadzenie samochodu uszkodzonego lub powypadkowego?

Ogólne zasady przewozu pojazdu na lawecie zostały opisane we wcześniejszych punktach. Chcąc przetransportować uszkodzone auto konieczne jest szczegółowe opisanie sytuacji spedytorowi. Auta powypadkowe, które mają być transportowane na lawecie, powinny zostać
odpowiednio zabezpieczone
, tak by żaden element pojazdu (uszkodzone lusterka, odstająca blacha, uszkodzona maska i inne elementy, w szczególności te wrażliwe na pęd powietrza) nie mógł stanowić podczas transportu zagrożenia dla kierowcy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Cena transportu uszkodzonego pojazdu na lawecie zazwyczaj nie różni się od stawki za transport auta nieuszkodzonego.

Eurotrans Handzel - transport samochodu na lawecie

+48 668 738 299      transport@m-handzel.com